Само 169 Бугари од Македонија ќе гласаат на изборите во Бугарија, во Охрид не се пријавил ниту еден

Од:

На претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија што ќе се одржат на 2 април до амбасадата во Скопје пристигнале 169 пријави од македонски Бугари кои сакале да си го остварат гласачкото право.

Ова го објави Министерството за надворешни работи на Бугарија повикувајќи се на податоци од Централната изборна комисија.

Според списоците на ЦИК, најмногу доаѓаат од Кавадарци и од Прилеп. Во Кавадарци ќе гласаат 42 македонски Бугари, во Прилеп 41 лице, во Струмица во хотел „Илинден“ ќе гласаат 22 Бугари, за гласање во бугарската амбасада во Скопје пријавени се 15 лица, а во Генералниот конзулат во Битола ќе гласаат 9 лица. За гласање во Тетово пријавени се 40 лица.

Бугарите од Охрид кои го отворија бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ имаа можност да гласаат на избирачко место во Охрид, но ниту еден од нив не се пријавил за гласање.

Би можело да ве интересира

Џамбаски: Владата во Скопје лобира во Брисел, во лажирањето на извештајот се вклучени и европратеници

Орце Костов

(ВИДЕО) Крвави образи и скршени очила во тепачката на бугарските пратеници: Се клоцаат и се нарекуват гниди

Орце Костов

Планк: Софија и Скопје да ги приближат своите позициите во интерес на нивниот развој

Се преврте туристички автобус во Бугарија: 12 лица се во болница од кои пет се во потешка состојба

Горан Наумовски

Македонско знаме се вее на тераса во Пловдив, соседите мислат дека е провокација

А1он

Пендиков: Бугарите во Македонија се малтретирани од полицијата, добивам закани уште повеќе откако добив државјанство

Орце Костов