Руфи Османи: Мерко е синоним за криминализација на Струга

Од:

Претседателот на РДК и Градоначалник на Гостивар, Руфи Османи за А1 изјави дека актуелниот струшки градоначалник „Рамиз Мерко е синоним за криминализација во Струга“.

„Сите наши информации говорат дека тој кандидат не заслужува да добие трет мандат. Тој е најголемата пречка за развојот на Струга и е синоним за криминализација во општина Струга. Јас мислам дека албанската опозиција, но општо и целата опозиција во Струга ќе треба да најде заеднични јазик да се номинира една квалитетна личност која ќе отвори нови визии и нови патеки за институционален и коректен развој на Струга“ рече Османи.

Руфи Османи кажа дека Мерко во изминативе два мандати и нанел голема штета на Струга.
„Едноставно тој човек имаше два мандати и за тие два мандати нанесе голема штета на општина Струга.Ние во РДК размислуваме дека тој не заслужува подршка за трет мандат. Нашите сознанија говорат дека во ДУИ не постои квалитативна перфоманса за кандидирање на луѓето. Постојат некои други критериуми за кои јас не би сакал да зборувам “ рече Османи.

Целиот разговор со Османи во кој зборува и за коалиција со СДСМ и целата опозиција ќе го објавиме во 19 часот.

 

 

Би можело да ве интересира

„Кучиња се дават во крв додека некој се радува на победа“: Помеѓу Охрид и Струга изграден ринг за борби

Орце Костов

Немоќен малолетник од Струмичко пронајден во Струга, ќе биде предаден на семејството

Тројца пожарникари повредени од струен удар при гасење пожар на покрив од куќа во струшко

Катерина Ѓуровски

Струшкиот суд останува без судија кривичар

Тепачка во полициска станица: Двајца стружани нападнаа познаник и полицајци

Жител на Луково пронајден мртoв во близина на деловен објект во селото

Горан Наумовски