Роднини или случајност: На листата од Левица во Струга пет презимиња се повторуваат

Од:

Пет презимиња се повторуваат на листата за советници што ја предлага партијата Левица за Советот на Струга. Тројца, од предложените 27 советници, имаат презиме Мојсоски. Јована Мојсоска е носителка на листата, на 16. место е предложена Рада Мојсоска, а на 23. место е Ристо Мојсоски.

Втор на листата е Драган Малески, а на 25. место е Рамза Малеска. Од третото до единаесеттото место на листата нема презиме кое се повторува. Како четиринаесетта е предложена Добрила Чепуноска, а Весна Чепуноска е кандидатка за советничка под бројот 22.

Тодрока Ѓиковска е на деветнаесеттото место, а претпоследен, дваесет и шести е Благоја Ѓиковски.

Со најмали шанси да влезе во советот е Ленче Будиноска, последна на листата, а истото презиме го носи и кандидатот за советник со реден  број 21, Александар Будиноски.

„А1он“ вчера испрати прашања на мејлот на прес – центарот на Левица за појаснување дали се работи за роднини или за случајност. Побаравме одговори на прашањата: зошто на предложената листа за советници пет презимиња се повторуваат, дали се роднини лицата со исти презимиња предложени на листата и на кој начин Левица во Струга го изврши изборот на кандидати за советници, но одговори не добивме, а денес од прес – центарот не одговорија ниту на пораките и повиците.

Изборниот законик не забранува роднини да бидат предложени за советници на иста листа, но ова досега не беше пракса на предлагачите на листите. Стружани два дена  ја споделуваат и коментираат листата.

Во тек е постапката за потврдување на предложените листи за членови на советите.  Општинските изборни комисии, согласно Изборниот законик, најдоцна до 18 септември листите со кандидати за советници треба да ги испратат до ДИК, а најдоцна до 23 септември листите треба да бидат огласени.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Вратата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е широко отворена и за Левица, и за сите други граѓани и партии

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Камиказа: Јас сум надеж, ако излезат над 65%, ќе славиме

А1он

Неуспешен обид за предизвикување инцидент на активисти на Левица на Могилата на непобедените во Прилеп

Ана Ололовска

Притворена дебарчанка која го тепала своето дете и го терала да питачи во Струга

А1он

Кичеец преместен од отвореното, во полуотвореното одделение на затворот во Струга

А1он

Општина Струга бара пролонгирање на почетокот на учебната година

А1он