(ВИДЕО) Ременски: Новиот претседател прво што ќе направи е да ги потпише блокираните закони

Од:

„По цели 10 години Северна Македонија доби вистински претседател избран на фер избори. Уверени сме дека Стево Пендаровски ќе ја води државата напред кон интеграциите за ЕУ и НАТО кон сигурна и стабилна иднина. Прво што ќе го направи е ќе ги потпише блокираните закони од Ѓорге Иванов, коишто се од исклучителна важност за граѓаните“, изјави Фросина Ременски, пратеник на СДСМ.

Таа порача дека Пендаровски треба да биде коректив на власта, да укажува на грешките и со тоа да биде пример за достоинствен претседател на земјава и да ја претставува на најдобро светло во светот.

„Дојдоа демократските промени, режимот е целосно поразен. Заврши едно негативно поглавје од нашата историја. Нема повеќе да има претседател на разединување, молк, поделби на граѓаните, урнисување на демократскиот и правниот систем”, додаде таа.

Не сакаше да го коментира отуството на премиерот Зоран Заев на инаугурацијата, а за непоканувањето на лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски рече дека не е предвидено со протоколот.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

СДСМ: Зголемен е повратот на ДДВ кон стопанството

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се лицемерни и немаат право да зборуваат за дискриминација

Пендаровски го прими Началникот на ГШ на норвешките вооружени сили, адмирал Брун-Хансен

А1он

СДСМ: Сите отворени предмети мора да се расчистат до крај

(ВИДЕО) Пендаровски: СЈО да продолжи со истраги, не се сите обвинители корумпирани

Галена Николовска-Ризвановиќ

СДСМ: Нема заразени со антракс