Разликата меѓу Пендаровски и Силјановска помала од 1%

Од:

Според 89% обработени податоци во Државната изборна комисија (ДИК), на првиот круг од претседателските избори гласале вкупно 648.669.

Од нив, Пендаровски има 276.224, Силјановска 273.617, а Река 71.154 гласови. Во овој момент, разликата меѓу двајцата најсериозни претенденти за петти претседател на државата е помала од 1 отсто, односно околу 3 илјади гласа. Комисијата регистрира и 27.679 неважечки гласови.

Ова се првични неофицијални резултати стигнати по електронски пат од 3.150 избирачки места, кои може да се следат во живо на интернет страницата на ДИК.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Гуаидо ќе ги бојкотира предвремени избори

Предвремените парламентарни избори ќе ја чинат Австрија и општините околу 20 милиони евра

„Газета експрес“: Вонредните избори во Косово на 29 септември

Татјана Ташкова

На 13 октомври ќе се одржат парламентарни избори во Полска

Доколку не се исполнат барањата до средина на септември српската опозиција ќе ги бојкотира изборите

Светскиот македонски конгрес бара распуштање на Собранието и предвремени избори