Расправа за проблемот со лажните азиланти од Западен Балкан

Од:

Министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ денеска ќе разговараат во Луксембург за проблемот со лажните азиланти и суспензија на „Белиот  Шенген“ за земјите од Западен Балкан.

Извештајот на Европската комисија за големото зголемување на бројот на азиланти од земјите на западен Балкан и расправата за воведување механизми за суспензија на безвизниот режим ќе биде прва тема на денешниот состанок на 27 министри на полицијата, соопштуваат од седиштетето на Европскиот совет.

Претходно беше соопштено дека министрите за внатрешни работи на Германија, Белгија, Холандија, Луксембург, Франција и Шведска бараат итно разгледување на можноста на граѓаните на Србија и Македонија повторно да им се воведат визи за патувањата во ЕУ поради големиот прилив на лажни азиланти.

Дипломати од Брисел, сепак објаснуваат дека никаква одлука по ова прашање нема да биде донесена денеска, туку само министрите ќе разменат мислења каков механизам да се спроведе низ комплицираната процедура на европските институции.

 

Би можело да ве интересира

Албанската Влада демантира дека постои договор за изградба на центар за азиланти

Сè повеќе Украинци бараат азил во Европската унија

Жарко Настоски

Албанците први во Европа и четврти во светот по барање азил, претседателот Мета вели: Доста е

Жарко Настоски

САД ќе почнат да издаваат визи „во најскоро време“, соопшти Стејт департментот

Жарко Настоски

САД прекинуваат со издавање визи во сите држави во светот

А1он

Воспоставен безвизен режим меѓу Македонија и Украина

Ана Ололовска

Leave a Comment

one × five =