Распишана меѓународна потерница за Никола Груевски

Од:

Судот издал решение, а МВР распиша меѓународна потерница за Никола Груевски, кој треба да служи двегодишна затворска казна за случајот „Тенк“.

Меѓународната потерница е објавена на страницата на МВР, а министерството сега ќе треба да го извести и Интерпол.

Никола Груевски денеска објави дека се наоѓа во Будимпешта, каде што ќе бара азил, информација која што ја потврдија и македонските власти.

Би можело да ве интересира

Нецензурирано со нов текст: Словенија „отскочна даска“ за финансирање на медиумите блиски до Груевски

Ана Ололовска

Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски, вели Вархеји

А1он

На Груевски и понатаму ќе му се суди за „Траекторија“

Спасовски: Пропустот за бегството на Груевски да го утврди Обвинителството и да покрене постапка

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Рамковски низ солзи: Ќерка ми ме гледаше од прозорите на ќелијата, а јас не можев бидејќи намерно ја криеа од мене

Кристијан Ландов

Груевски: Имавме искрена желба да ја направиме Македонија комбинација од Луксенбург и Англија

Ана Ололовска