Расчистено разбојништво во Прилеп, кривична пријава за пет лица

Од:

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп при СВР Битола во соработка со Единицата за имотен и насилен криминал од Секторот за општ и насилен криминал од Оделот за криминалистичка полиција при БЈБ, до ОЈО-Прилеп поднесе кривична пријава против пет лица, соопштија од полицијата.

Од МВР велт дека станува збор за 41-годишниот Д.П., 35-годишниот М.А. и У.П. на возрасто од 38 години, сите тројца од Република Србија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „разбојништво”, предвидено и казниво во член 237 од КЗ на РМ и против лицата М.К. на возраст од 44 години од Прилеп и В.Т., исто така 44-годишен од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање” по член 24 од КЗ на РМ, а во врска со член 237 од КЗ на РМ.

На 25 декември минатата година околу 8 часот и 45 минути додека вработената во златара „Буба Мара“, лоцирана во старата градска чаршија во Прилеп, го поставувала излогот, второпријавениот го скршил стаклото од влезната врата со помош на чекан и влегол внатре, а по него влегол и првопријавениот, кој вперил пиштол кон вработената и почнал да го собира златниот накит од излогот и од сефот во кој имало и торбичка со пари, велат од полицијата.

Потоа, прво и второпијавениот или Д.П. и М.А. заедно со третопријавениот, кој ги чекал пред дуќанот избегале со возило „Форд Фиеста“.

Четвртопријавениот им помагал така што им обезбедувал сместување, храна, мобилни телефони и друга логистика додека тројцата го подготвувале кривичното дело. Петтопријавениот, пак кој исто така им помагал, им помогнал на тој начин што го прикрил возилото „Форд Фиеста“ и друга логистика.

М.К. и В.Т се приведени и предадени на ОЈО, велат од полицијата.

Би можело да ве интересира

Уапсени двајца Кубанци во обид незаконски да ја преминат границата со Грција

Ана Ололовска

Кривична за малолетник кој на Фејсбук објавувал компромитирачки слики од поранешната девојка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Сузбиена организирана 14-члена криминална група инволвирана во криумчарење мигранти

Ана Ололовска

Пронајден затвореникот кој и побегна на полицијата кога му купуваа плескавица

Татјана Ташкова

Во „крајслер“ на автопатот Скопје-Велес пронајдени 12 мигранти, приведени две лица

Татјана Ташкова

Мајката на невакцинираното прваче од Велес: Се предавам, не го носам на училиште утре

Маја Илиевска-Пачемска