Расчистено разбојништво во Куманово, кривична пријава и притвор за три лица

Од:

На 22.07.2022 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал во координација и соработка со СВР-ОКП Куманово, СВР Скопје, ЕВР Аеродром и Драчево и ЕВР Чаир, по преземени мерки и активности, расчистија кривично дело „разбојништво“ извршено на 23.02.2022 во Куманово, при што од едно лице биле одземени 3.745.000 денари во различни валути, а СВР Куманово против три лица поднесе кривична пријава по чл.237 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

Имено, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело “разбојништво” до ОЈО Куманово е поднесена кривична пријава против М.Р.(25), С.Р.(28) и Ш.Р.(19), сите од с.Студеничани, скопско.

Притоа, во текот на активностите од страна на полициските службеници беа извршени претреси на четири локации во домовите на три лица, при што биле пронајдени предмети кои потекнуваат од кривичното дело. Од страна на судија од Основен суд Куманово на пријавените лица им е одредена мерка притвор во времетраење од 30 дена.

Би можело да ве интересира

Пензионерка од Скопје олеснета за 2.700 евра

Измамник олесник повозрасни скопјани за 3.500 евра

Приведено лице за издржување на затворска казна

Пензионер од Кочани измамен за 1.500 евра

Притвор за маж од Кичево кој поттикнал познаник да запали викендица

Приведени двајца измамници