Радев: Францускиот предлог содржи многу од бугарските барања, ама можеше да биде поуспешен

Од:

Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку нашите политичари посветија многу, многу повеќе внимание на целиот овој процес; доколку дипломатите од Министерството за надворешни работи не се потпираа единствено на претседателската институција и не губеа многу време и енергија обидувајќи се да ги доведат различните политики на премиерот во некоја прифатлива рамка рече бугарскиот претседател Румен Радев говорејќи за одлуката на бугарскиот парламент да го укине ветото со примена на францускиот предлог.

dobivaj vesti na viber

„Долго инсистирав македонските Бугари да бидат запишани во Уставот. Факт е дека тоа беше прифатено од француското претседателство, но парадоксално е што беше полесно да се убедат францускиот претседател и европските лидери отколку бугарскиот премиер, чиј кабинет не презеде дури и одговорност за своите постапки и не остави доволно време институциите и општеството да се запознаат со случајот“, рече шефот на државата.

„Што се однесува до гаранциите за културно-историското наследство, вчера пратениците гласаа бланко-чек, без неопходните механизми и рокови за заштита. Следните бугарски влади ќе бидат во сегашната ситуација – да имаат неплодни спорови со македонската страна“, додаде Радев.

Би можело да ве интересира

Аналитичари: Претседателот Румен Радев ја турка Бугарија кон претседателска република

Радев ги закажа парламентарните избори за 2 октомври, привремен премиер е Галаб Донев

Румен Радев им го врачи третиот мандат на бугарските социјалисти за формирање нова влада

Радев: Ако биде вратен вториот мандат за формирање влада, ќе повикам на партиски консултации

Румен Радев во посета на Црна Гора

Бугарија го кани Османи на состанок во Банско, нема да оди за да се фокусира на процесот во Собранието

Катерина Павлова-Николовска