Рачна бомба пронајдена во тетовско село, едно лице под истрага

Од:

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 53-годишен жител на тетовското село Долно Палчиште, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со огнено оружје и распрскувачки материи од член 396 став 2 од Кривичниот законик.

„Во неговата семејна куќа тој држел боева рачна бомба Ф1 од кинеско производство, иако поседувањето на вакви експлозивни материи на граѓаните им е забрането. Бомбата била пронајдена при претрес во домот на осомничениот на 8 јануари, скриена во кутија под креветот во спалната соба“, велат од Обвинителство.

„Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот. Судијата го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена“, додаваат од Обвинителство.​

Би можело да ве интересира

ЈО: Се преземаат дејствија за расчистување кражба на монитор од бугарскиот Културно-информативен центар во Скопје

Ана Ололовска

Се бара притвор за скопјанец осомничен за два обиди за полов напад и силување

Ана Ололовска

Тетовското обвинителство води истрага за недозволена трговија со марихуана и напад врз полицаец

Ана Ололовска

30 дена притвор добија двајцата вмешани во киднапирањето на внукот на Љубе Бошкоски

Анита Петровска Рајковиќ

Истрага за тешка сообраќајна несреќа кај клучката Стенковец

Ана Ололовска

Вишо обвинителство бара Мијалков да се ослободи за „Тортура“ – жалбата на колегите од ОЈО да се одбие