Прва редовна координација во Собранието по колективниот одмор

Од:

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денес, во присуство на потпретседателот Горан Мисовски, координаторите на СДСМ, ДУИ и Алијанса за Албанците, претставниците на Алтернатива и БЕСА и претставникот од Владата, ја одржа првата редовна координација по летниот колективен одмор.

dobivaj vesti na viber

На истата информираше дека на 14 септември 2022 година е планирано одржувањето на првата нова седница на Собранието на Република Северна Македонија за овој месец. Дополнително, претседателот Џафери ги информираше присутните и за следните планирани активности во законодавниот дом.

Исто така, претседателот Џафери им посочи на координаторите на пратеничките групи од утре да продолжи со работа Комисијата за избори и именувања со точката за избор на уставните судии, а преостанатите комисии на Собранието на Република Северна Македонија да продолжат со разгледување на преостанатите точки од дневните редови.

Во периодот што следи, пратениците ќе работат и по продолженијата на веќе започнатите пленарни седници.

Џафери на брифингот со новинарите инфомираше дека во изминативе две години, во Собранието се одржани вкупно 83 седници. Од вкупно 973 точки на дневен ред на пленарните седници, над 80 точки не се разгледани.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Синот на Талат Џафери полагал правосуден испит пред да стекне соодветно образование, институциите молчат и се прават ненадлежни

ВМРО-ДПМНЕ поднесе два амандмана за Предлог-законот за студентските оброци

Пренџов: Димовски од АНБ не дојде на собраниска комисија, од денот на поднесување на документи за државјанство до денес Онишченко е на црна листа на САД

Собранието ги донесе законите за задолжување кај ММФ и Светска Банка

Се нижат познанствата на Абази со ДУИ, Талат Џафери не спори дека се познава со новиот шеф на ОЈО-ГОКК

Кристијан Ландов

Џафери ја врати иницијативата за референдум на Левица

Катерина Павлова-Николовска