Прва одлука на Спасовски – ги одзеде пренесените овластувања на раководителите во МВР

Од:

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски синоќа испратил телеграма до сите вработени во МВР со која ги известил раковосителите дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од досегашните министри.
07541447339a6734a07d362ed7ab87a886ee9d6062fb7159db2dff7cccc96655
-Како министер за внатрешни работи избран со Одлуката за избор на членови на Владата на РМ, врз основа на законските овластувања, информирам дека сите пренесени овластувања од министрите за внатрешни работи кои раководеле со МВР до денот на донесувањето на наведената одлука за избор на членови на Владата на Република Македонија, престануваат да важат, пишува во известувањето.

dobivaj vesti na viber

Провладините медиуми веднаш почнаа со драма-дека се создал хаос во државата со оваа одлука и дека е доведено во прашање функционирањето на МВР, затоа што Бирото за јавна безбедност, централните полициски служби, сите сектори за внатрешни работи, УБК и сите сектори во Управата нема да можат да дејствуваат без да добијат дозвола од министерот.

Реагираше и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска која на Твитер напиша “Функциите на државата доведени во прашање!“

СДСМ но и странските претставници во неколку наврати предупредија дека министерот за внатрешни работи не се поставува да пие кафе во кабинет, туку да воведе ред во МВР и да го дистанцира министерството од досегашното политичко влијание.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава против скопјанец за даночно затајување

Ана Ололовска

Приведено лице од Скопје, го признало кривичното дело

Ана Ололовска

Приведен скопјанец баран со централна потерница за издржување казна затвор од 3 години

Ана Ололовска

Приведен крадец баран по потерници за извршени шест кривични дела

Ана Ололовска

Претрес во Куманово, пронајдена марихуана, приведен дилер

Ана Ололовска

Приведен гостиварец за издржување затворска казна

Ана Ололовска