Протест на ЗНМ за поддршка на Зоран Божиновски

Од:

На повик на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) се одржува мирен протест пред Основниот суд Скопје 1 за поддршка на новинарот Зоран Божиновски кој е во притвор.

-Нема дилема дека Божиновски стана предмет на кривичен прогон поради неговата работа како новинар и поради неговите објавени злоупотреби за власта. Тој е обвинет за тешки кривични дела затоа што власта преку злоупотреба на законите и на институциите сака да ги затскрие вистинските намери, да замолчи еден новинар, да ги дисциплинира и да ги заплашува другите и да спречи јавноста да ја дознае вистината за начинот на нејзиното владеење“, велат од ЗНМ.

Протестот се одржува истовремено со судскиот процес против Божиновски, кој се товари за шпионажа, злосторничко здружување и за уцена.

„Со ваквите судски процеси, власта се обидува да ги дискредитира и да ги девалвира сите новинари и сака да го наруши кредибилитетот на новинарската професија. Ваквиот прогон влијае негативно и на слободата на изразувањето и на слободата на медиумите, е ставот на ЗНМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Голем протест против властите во Варшава, дојдоа милион луѓе

Горан Наумовски

Студентите од правните факултети денеска ќе протестираат пред Владата на Македонија

Се бара истрага за вмешаноста на Филипче на Онкологија: Утре повторно протест пред Влада

А1он

Протест на вработените во судска администрација, поддршка добија од претседателот на Судскиот совет

Предраг Петровиќ

Со протест и блокада прилепчани бараат да се реши проблемот со загадениот воздух

Протест на судската администрација: „Бараме зголемување на минималната плата за 78 отсто“

Орце Костов