Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред полицијата во Охрид

Од:

Стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ на пладне со протест пред полициската станица во Охрид со цел да го искажат револтот што биле повикани на разговор од Специјалното јавно обвинителство.

dobivaj vesti na viber

Тие велат дека не го признаваат СЈО и дека со тоа што биле повикани се потврдувало дека обвинителството работело за СДСМ.

Членови на партијата наведуваат дека во поканите кои СЈО ги има испратено до нив пишува дека е оформен предмет за донациите во ВМРО-ДПМНЕ, поради што треба да дадат изјава, а доколку тоа не го направат ќе бидат приведени со полициска придружба,а трошоците ќе бидат на нивен товар.

ВМРО-ДПМНЕ од партија која бележеше минус на сметката, за неколку години стана најбогатата партија во Европа. Само уредувањето на партиското седиште чини неколку милиони евра. Членови на партијата и на минатите избори јавно изјавија дека никогаш не донирале пари за ВМРО-ДПМНЕ, а ги има на списокот на донатори.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: СДСМ и Ковачевски работат под диктат на Бугарија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски до Ковачевски: Доколку власта собере 80 пратеници за промена на Уставот трајно ќе заминам од политиката, ако не да одиме на предвремени избори

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, стигна демант од Бугарија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи закони за ублажување на енергетската криза

Лефков: Прославата за Рамковниот договор е приватна забава на ДУИ

Катерина Павлова-Николовска

Местејќи го надзорот, СДСМ и ДУИ пропаднаа тендер од над 2 милијарди евра за 3 автопатски делници тврди ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска