Протест на пензионери од Струмица пред општинската зграда

Од:

Пензионери од Струмица денеска излегоа на протест пред зградата на Општина Струмица и уште еднаш побараа линеарно зголемување на пензиите за 3.500 денари.

Пензионерите кои замаат помали пензии се пожалија дека тие не им се доволни за да можат достоинствено да живеат.

-Јас имам пензија од 15.000 денари. Што понапред со тие пари – да ги платам давачките, да земам лекарства и за храна, а знаеме дека се е покачено. Нека се покачат пензиите барем до 20.000 илјади денари, рече Јован Јованов.

Друг смета дека треба на сите пензионери да им се покачат пензиите за 3.500 денари.

-Минималната пензија на стасува за покривање на основните потреби, затоа треба да се зголемат. Со пензијата да можеме да живееме нормален живот, а не да бидеме социјални случаи. Пензионерите 30-40 години издвојувале средства во Фондот и затоа надлежните треба да ги прифатат нашите барања, смета Никола Тренчевски.

Инаку, денеска пензионери од Струмица по трет пат протестираа за зголемување на пензиите.

Би можело да ве интересира

Најмногу дожд во Струмица

Во Струмица мерки за заштита од загадениот воздух

Мајка од Струмица e осомничена за запуштање и малтретирање на дете

Горан Наумовски

Трите деца од семејството на девојчето кое се лекува од тешки повреди во Клинички во Скопје ќе добијат старател

Катерина Ѓуровски

Струмичанец нападнал и ограбил сограѓанин

А1он

Шест лица се повредени во сообраќајка во Струмица

Горан Наумовски