Пронајдени девет мигранти од Индија во скопско возило кај Богородица: Возачот побегнал совозачот приведен

Од:

Полицијата синоќа пронашла девет мигранти од Индија во оставено возило во близина на царинскиот терминал кај граничниот премин Богородица, а кое претходно не застанало на знакот за сопирање. Во возилото е пронајден и совозачот, кој е приведен, а миграните биле спроведени во Прифатно- транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија.

-На автопатот Скопје – Гевгелија, на место викано „Клучка – с.Смоквица“, синоќа во 19 часот полициски сужбеници од Полициската станица за Граничен премин „Богородица“ дале знак за запирање на патничко возило „бмв“, со скопски регистарски ознаки, но возилото не застанало и продолжило да се движи со голема брзина кон граничениот премин „Богородица“. По преземени мерки, во близина на царинскиот терминал биле пронајдени возилото и совозачот Е.Ј.(24) од с.Арачиново, скопско. Исто така, во близина на возилото биле пронајдени и девет лица мигранти од Индија Совозачот бил лишен од слобода, а миграните биле спроведени во Прифатно- транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија за понатамошна постапка, наведува МВР во редовниот дневен Билтен.

По целосно документирање на случајот, како што најавуават, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Од напад на дива свиња настрада ловџија од село Долни Дисан

Ана Ололовска

Приведени тројца криминалци од Дојран, при претрес пронајдена марихуана

Приведен кумановец кој крадел пари од црква

Во сообраќајка тешко повредена 70-годишна жена, возачот избегал

Катерина Павлова-Николовска

Во близина на граничниот премин Богородица пронајдени пет мигранти од Сирија

А1он

Почина 51-годишник поправајќи покрив на куќа

Катерина Павлова-Николовска