Промовирана новата интернет-страница на ЈОРСМ

Од:

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија денеска ја промовираше новата интернет-страница, www.jorm.gov.mk, на која може да се следат информации од Јавното обвинителство на РСМ, од вишите јавни обвинителства, од Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и од основните јавни обвинителства.

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески истакна дека со новата интернет-страница се зголемува транспарентноста во работењето на обвинителството што е значајно за поголема доверба на граѓаните во оваа институција.

-Корисниците на интернет-страницата ќе можат да најдат документи и правни акти од кривичната област и други релевантни податоци за нашата дејност. Наша обврска кон граѓаните за давање точни, проверени и релевантни информации придонесува не само за информирање, туку со тоа се стеснува и просторот за шпекулации и лажни вести, рече Јовески.

Амбасадорот Клеменс Која, шеф на мисијата на ОБСЕ во Скопје истакна дека интернет-страница е дел од напорите за зајакнување на капацитетите на обвинителите за односите со јавноста.

-Отвореноста и транспарентноста се столбовите на демократијата и тие се потребни за граѓаните да имаат доверба во правната сигурност. Владеењето на правото не изискува само испорачување на правда, туку и почитување на правдата од оние кои ја испорачуваат. Затоа важно е да комуницирате со јавноста со цел правдата да може да се види, рече амбасадорот Која.

На денешната промоција на новата интернет-страница, државниот јавен обвинител Јовески на амбасадорот Која му врачи благодарница за соработката.

Новата интернет-страница на ЈОРСМ е овозможена со финансиска поддршка од Мисијата на ОБСЕ во Скопје.

Би можело да ве интересира

Турски државјани се обиделе со лажни израелски исправи да заминат од охридскиот аеродром

Ана Ололовска

Обвинение за Емил Јакимовски за заканите кон новинарката Јордановска и за семејно насилство

Ана Ололовска

Милошоски: Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава

Ана Ололовска

Дескоска: Дали ќе се донесе или не законот за ЈО зависи од волјата на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Османи до партиите: Покажете зрелост, донесето го Законот за јавно обвинителство пред изборите

Кристијан Ландов

Законот за ЈО, „билет” за ЕУ, денеска обиди за продолжување на дијалогот

Ана Ололовска