Продолжува труењето кучиња во Македонска Каменица

Од:

Иако неодамна беше извршена акцијата за заловување кучиња скитници во М.Каменица и оваа сабота според информации на граѓани продолжи труењето на оние животни, кои останаа недетектирани од надлежната служба задолжена за нивно безбедно дислоцирање од улиците. Лошата глетка која и денеска можеше да се забележи низ градските улици повторно ги загрижи граѓаните кои велат дека труењето е опасно за околината.

-Не е решение на ваков начин да се решаваат проблемите. Оние кои го прават ова да се запрашаат што се може да се случи ако „не дај Боже“ дете дојде во контакт со она што е наменето за кучето. Навистина треба да има одговорност за таквите грозоморни чинови, велат жители на М.Каменица.

Предупредувањата за расфрлан отров по улиците, граѓаните најчесто ги доставуваат до надлежните, од каде во повеќе наврати им беше возвратено дека ќе бидат преземени мерки за заштита на животните. Оттаму најавија и проверка на изнесените тврдења од страна на поединци, бидејки во неколку наврати велат дека станувало збор за лажни дојави.

Денешниот конкретен случај со триење на кучиња е потврден поради што е најавена зголемена патрола и откривање на сторителите на ваквите појави во иднина.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Градската и локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ е единствен виновник за проблемот со бездомните кучиња

Кучешка чума се шири кај млади и возрасни кучиња во Скопје

Десетици ученици во Мексико затруени со непозната супстанца

Горан Наумовски

Осум лица во Србија се во тешка состојба поради труење со печурки што го купиле на пазар

Петчлено семејство од Турција завршило во нишката болница, сите се затруле со храна

Појава на труење на кучиња во делчевско

А1он