Продолжува екстремно топлото време, и денеска над 40 степени

Од:

Сончевото и многу топло време со температури над 40 степени продолжуваат и денеска, поради што во сила е портокаловиот метео аларм, а се издадени и препораки за заштита на населението.

УХМР предупредува дека и во наредните денови во земјава ќе има натпросечни температури за овој период од годината. Максималните температурни вредности долж Повардарието за 2 до 3 степени ќе го надминуваат 40-иот степен.

Денеска максималната температура ќе достигне до 42 степена, а вредноста на УВ индекост до 9.

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со слаб северозападен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 20, а максималната ќе достигне 41 степен.

Надлежните апелираат да се почитуваат препораките за заштита од топлотниот бран. Без потреба да не се престојува на отворено, ранливите категории граѓани да се ослободат од работните обврски, да се внимава при консумација и чување на храната, да се внесуваат повеќе течности…, а поради рикот за избувнување пожари да не се фрлаат отпушоци од цигари, да се ибегнува палење оган на отворено, како и други активности што можат да предизвикаат пожари.

Би можело да ве интересира

Афрички бран со пеколни температури се движи кон Европа, во Италија измерени речиси 50 степени

А1он

Сончево и многу топло – активирана жолта, а на југоистокот портокалова фаза за опасност од високи температури

Натпросечни температури и висок УВ индекс и во наредните денови

Сончево и многу топло, портокалово ниво на опасност од високи температури

Катерина Павлова-Николовска

Во Грција измерени рекордни 46,3 степени Целзиусови

До четврток земјава останува во портокалова фаза