Проблеми со водоснабдувањето во Росоманско

Од:

Иако локалната самоуправа минатите години потрошила пари како за водоснабдување на Росоман, така и за населените места, сепак проблемот со водоснабдувањето останува, бидејќи во речиси сите помали места има проблеми со водоснабдувањето.

dobivaj vesti na viber

Вака вели росоманскиот градоначалник Бранко Јанев, појаснувајќи дека на едни места има проблем со апарати за дозирање хлор. На други, со квалитет или недоволни количини на вода, на трети недостигаат и едното и другото.

– Ние во таа смисла веќе имаме подготвено два проекта. Едниот е „Миланова чешма” за селото Манастирец. А другиот е за Крушевица, каде има многу стар систем за водоснабдување со проблеми во функционирањето и неквалитетна вода, па планираме реконструкција, информираше Јанев.

Советот на општина Росоман на последната седница донесе одлука за одобрување на финансиски средства од буџетот, за доведување на вода од сопствен извор во селото Сирково.

Би можело да ве интересира

Повеќе од сто општини немаат вода за пиење во Франција

А1он

Холандија официјално прогласи недостиг на вода

Драчево и Батинци добија вода

Ландов

Без вода дел од корисниците на улица „Серава“

Ана Ололовска

Росоманец пријавил во полиција дека бил физички нападнат од сопругата

А1он

Голем дефект на цевка на „Теодосиј Гологанов“, екипи на Водовод работат на што побрзо отстранување

Ана Ололовска