Привремено ќе се дислоцираат контејнерите од улиците во Центар

Град Скопје и ЈП „Комунална хигиена“ ги информираат жителите од општината Центар, дека во пресрет на апостолската посета на папата Франциск ќе бидат спроведени безбедносни мерки коишто налагаат привремено дислоцирање на садовите за исфрлање на отпадот.

Имено, вечер, околу 22 часот ќе бидат дислоцирани контејнерите на 45 локации на следните булевари и улици: „Гоце Делчев“, „Свети Климент Охридски“, „Мајка Тереза“, „Даме Груев“, „Филип Втори Македонски“, „ВМРО“, „Орце Николов“, „Митрополит Теодосиј Гологанов“, „Кирил и Методиј“, како и на кејот „13 Ноември“. Дислоцираните садови за исфрлање на отпадот ќе бидат вратени на своите локации околу 22 часот утревечер.

Град Скопје апелира до граѓаните во меѓувреме да се воздржат од исфрлање на комуналниот отпад.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Масите останаа на тротоарите и по контролата на инспекторите

Габриела Димковиќ-Мишевска

Санкционирани 252 непрописно паркирани возила на територијата на Општина Центар

Ана Ололовска

Киното во „Железничката зграда“ се отвора за јавни настани со фокус на културата

Ана Ололовска

Папата Франциск: Трамп и Ким добар пример за култура на средба

Ана Ололовска

Центарци ги искористија субвенциите за велосипеди, продолжува повикот за субвенции за тротинети

Ана Ололовска

Папата вели дека муслиманите треба да ги сметаме за „партнери”

Ана Ололовска