Приведени тројца дилери во Велес, пронајдена дрога

Од:

Приведени се тројца дилери во Велес, информираат од Министерството за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

„Денеска (22.04.2022) од страна на полициски службеници од Одделението за недозволена трговија при СВР Велес лишени се од слобода три лица, од кои две од Кочани и едно од Велес, поради постоење на основано сомнение дека се сторители на кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотички дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

Имено, по преземени мерки и активности во близина на расадник во Велес, околу 06.30 часот полициски службеници ги затекнале Е.М.(35) и С.В.(39) од Кочани, кои биле паркирани со патничко возило „мерцедес“, со кочански регистарски ознаки, како купуваат дрога од Д.В. од Велес.

Откако ги забележале полициските службеници, Е.М. од прозорецот на возилото исфрлил поголемо пакување со марихуана, кое било пронајдено и одземено, а двете лица се веднаш приведени во полициска станица. Малку подоцна е приведен и Д.В., во чиј дом и помошни простории, по наредба на судија за претходна постапка од Основен суд Велес, бил извршен претрес, при што се пронајдени три пакувања со марихуана и една вага, а по целосно документирање на случајот против лицата ќе биде поднесена кривична пријава по чл.215 од Кривичниот законик“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Приведен дилер во Скопје, при претрес во неговиот дом пронајдена марихуана

Кривична пријава против скопјанец за даночно затајување

Ана Ололовска

Приведено лице од Скопје, го признало кривичното дело

Ана Ололовска

Приведен скопјанец баран со централна потерница за издржување казна затвор од 3 години

Ана Ололовска

Приведен крадец баран по потерници за извршени шест кривични дела

Ана Ололовска

Претрес во Куманово, пронајдена марихуана, приведен дилер

Ана Ололовска