Приведени две лица во ресенско, затекнати при пустошење на шума

Од:

На 06.07.2022 во 19.40 часот во Ресен на место викано „Бакојца“, помеѓу с.Златари и с.Сопотски, полициски службеници од Полициска станица Ресен во содејство со вработени од Македонски шуми-Ресен, ги лишиле од слобода Р.О.(60) и С.В.(39), двајцата од Ресен.

dobivaj vesti na viber

Тие се затекнати како вршат сеча на дабови дрва, со што сториле кривично дело „пустошење на шума“, казниво по чл.226 од Кривичниот законик.
На лице место биле пронајдени и одземени повеќе кубни метри исечена дрвна маса, две патнички моторни возила и моторна пила. По целосно документирање на случајот, против лицата ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Би можело да ве интересира

Приведени две лица во струшко, фатени со бесправно исечени дрва

А1он

ВИДЕО: На Караорман фатени 12 дрвокрадци

Катерина Павлова-Николовска

Во прилепско запленети над 25 кубици дрва без соодветна документација, следуваат кривични пријави

А1он

Во струмичко фатени дрвокрадци

Кривична пријава за фирма од Велешта и вработени за кражба на дрва

А1он

Штипски полицаец се повредил бркајќи тинејџер кој крадел дрва со коњска кола

Жарко Настоски