Притвор за велешанец кој тепал и ограбувал повозрасни жени

Од:

Основното јaвно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 32-годишен велешанец, осомничен за две кривични дела – Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

Осомничениот, на 6 март, дошол во куќата на 77-годишна жена и побарал од неа да му даде пари и храна. Во моментот кога оштетената го отворила паричникот и од него извадила 100 денари за да му ги даде, осомничениот три пати ја удрил со бокс во пределот на левата страна од лицето и ја турнал. Жената паднала на подот, а тој продолжил со клоци да ја удира по телото. Потоа и го одзел паричникот во кој оштетената имала уште 1.000 денари и веднаш избегал од местото на настанот.

На 5 април, осомничениот отишол во куќа во центарот на Велес каде живеела сама жена на возраст од 78 години. Преку преградниот ѕид се префрлил во дворот од куќата, па по скалите се качил на терасата од вториот кат и преку прозорецот влегол во куќата. Се симнал на долниот кат каде седела оштетената и од неа побарал пари. Откако оштетената му одговорила дека нема пари кај себе, тој ја турнал од креветот и ја удирал со клоци по телото и главата, нанесувајќи и телесни повреди. Пребарувајќи низ куќата, го пронашол паричникот на оштетената во кој имало 1.000 денари, ги одзел парите и околу 20 литри ракија кои ги пронашол во домот, па си заминал.

Јавниот обвинител до судија на претходна постапка поднесе предлог за определување притвор против осомничениот. Предлогот е прифатен и на осомниченото лице му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена.​​

Би можело да ве интересира

Приведено лице барано со потерница, осудено на речиси шест години казна затвор

А1он

Приведен криминалец баран со потерница за издржување казна затвор од скоро 11 години

А1он

Предлог за притвор за косовски државјанин кој давал поткуп на полициски службеници на Блаце

А1он

Притвор за наставник од Струмица осомничен за полов напад на дете

Приведени тројца дилери во Велес, пронајдена дрога

А1он

Велешанец со пушка шетал по улица, доби 30 дена притвор