Притвор за скопјанец, украл неколку мобилни телефони

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 43-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил три кривични дела – Тешка кражба по член 236 став 1 точка 3 од Кривичниот законик.

– Во текот на претходната постапка беа обезбедени докази дека осомничениот на 20 и 26 октомври 2022, во продавница за облека во Градскиот трговски центар во Скопје, искористил невнимание на две жени и им ги одзел мобилните телефони, од кои едниот во вредност од 20.000, а другиот вреден 77.000 денари, извести Обвинителството.

„На 23 март годинава, осомничениот искористил што градски автобус кој се движел по булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов” бил преполн, па од џебот на еден патник одзел мобилен телефон вреден 20.000 денари.

Оценувајќи дека постои опасност од бегство на осомничениот, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор. Судот го прифати предлогот и определи притвор во траење од 8 дена“, се додава во соопштението на Обвинителството.​

Би можело да ве интересира

Уапсен за убиство– одреден му е притвор, но за да не се компромитира истрагата деталите се во тајност

Недозволено оружје и муниција пронајдени кај скопјанец, поведена истрага

Ана Ололовска

Наредба за истрага против разбојник кој ограбил финансиско друштво

Ана Ололовска

Истрага против две лица за недозволено поседување оружје и муниција

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за узурпација на дворот на поликлиниката „Бит Пазар“

Горан Наумовски

Поведена постапка за узурпација на просторот кај поликлиниката „Бит Пазар“ – Осомничените со багер урнале дел од оградата

Ана Ололовска