Притвор за осомничен за илегална трговија со хероин од Стојаково

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија извести дека е донесена Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од селото Стојаково, Општина Богданци, за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

– Осомничениот, на 6 октомври во утринските часови, на предното совозачко седиште во неговиот автомобил „Застава Југо“ пренесувал 20,24 грама наркотична дрога – хероин во две полиетиленски пакувања, како и 19,72 грама мешавина од кофеин и парацетамол кои се користат како додаток за зголемување на количината на дрогата. При преглед на возилото на локалниот пат од Стојаково кон Богданци, полициските службеници ја пронашле дрогата и ја одзеле, се вели во соопштението на Обвинителството.

– Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Гевгелија достави предлог за определување мерка притвор, бидејќи оцени дека осомничениот може да се даде во бегство, да влијае врз сведоци или да го повтори делото. Судијата ги прифати аргументите на обвинителството и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена, се додава во соопштението на Обвинителството. ​​

Би можело да ве интересира

Истрага за разбојништво во Куманово

Ана Ололовска

ВИДЕО: Политиката го крои и гостиварското обвинителство, Арслани го делат денови од победа за шефовското место

Кристијан Ландов

Поведена истрага против жител на Слатино, пронајден кокаин и муниција

Ана Ололовска

Две лица во Скопје осомничени за недозволено поседување оружје

Ана Ололовска

Маж и жена од Велес осомничени за продажба на хероин

Ана Ололовска

Жител на Бродец осомничен за измами

Ана Ололовска