Притвор за дилер на кокаин од струмичко

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од селото Доброшинци, поради основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

На 20 август, на излезот од Струмица кон Валандово, во автомобил „Шевролет ланчети“ со бугарски регистарски ознаки, осомничениот држел 14 пакетчиња наркотична дрога кокаин со различна тежина. При проверка на возилото, се обидел да се ослободи од дрогата. Дополнителни 20 грама кокаин биле пронајдени и при претрес на неговиот дом.

По предлог на јавниот обвинител, судијата на претходна постапка од Основниот суд во Струмица на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​​

Би можело да ве интересира

ОН: Австралија мора да ја укине мерката задолжителен притворот за имигрантите, особено притворањето деца

Лишен од слобода дилер од тетовско

Приведен дилер во Скопје, пронајдени околу три килограми марихуана

Горан Наумовски

Скопјанец осомничен дека продавал марихуана и овозможувал на други лица да ја користат

Претрес во струмичко, пронајдена дрога

Приведен дилер од кичевско, пронајдени дрога и пиштол