Притвор за дилер на дрога​

Од:

Основното јавно обвинителство Тетово донесе наредба за спроведување истражна постапка против 69-годишен жител на село Доброште поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

Јавно обвинителство на Република Северна Македонија денеска соопшти дека при извршен преглед на обвинетиот и неговото возило на регионалниот пат Тетово – село Јажинце, на 14.07.2021 година, овластените службени лица пронашле наркотична дрога кокаин во нето маса од 0,31 грам.

– Истиот ден, по претходна наредба од судија на претходна постапка, полициските службеници извршиле претрес на куќата на осомничениот во село Доброште каде биле пронајдени вкупно 30,42 грама наркотична дрога марихуана, една дигитална вага и парични средства во вкупен износ од 52 000 денари и 3485 евра, се наведува во соопштението.

Во насока на непречено одвивање на кривичната постапка, обвинителството до надлежниот суд достави Предлог за определување на мерката притвор за осомничениот. Предлогот беше прифатен од Основниот суд Тетово кој со Решение на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.

Би можело да ве интересира

Притвор за докторка од Куманово која побарала пари за да изврши операција

Ана Ололовска

Судот определи мерка притвор за обвинетиот во случајот со измамата при купопродажба на станови

А1он

ОЈО поднесе обвинение против 34-годишен скопјанец за недозволено поседување автоматска пушка и муниција

Ана Ололовска

Обвинителство: Меѓу 14-те настрадани во пожарот се и сопруга на пациент и ќерка на пациентка

Мери Јордановска

Обвинителен акт за незаконски спроведувани јавни набавки во општина Битола во период од 2014 до 2017 година​

Ана Ололовска

ОЈО: Истрага против три лица за илегална продажба на марихуана и кокаин во Скопје

Ана Ололовска