Претседателот на Националниот совет на Австрија Соботка во посета на Собранието

Од:

Претседателот на Националниот совет на Република Австрија Волфганг Соботка денеска престојува во посета на Собранието.

Како што најави собраниската прес-служба, Соботка ќе се сретне со претседателот на Собранието Талат Џафери и ќе потпишат Писмо за намери за формирање „Работилници за демократија“.

Во рамки на посетата, Соботка ќе се сретне и со претставници од бизнис-заедницата: Штефан Петер од ЕВН Македонија АД, Глигор Бишев и Алвин Аличевиќ од Шпаркасе банка Македонија АД Скопје.

Соботка предвидено е да оствари одвоени средби со претседателот на СДСМ Зоран Заев, со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и со претседателот на ДУИ Али Ахмети.

Би можело да ве интересира

Нема да биде свикано Собранието, нов пратенички состав по изборите

Ана Ололовска

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста и законитоста на одлуката за распуштање на Собранието

Ана Ололовска

Уставниот суд ќе одлучува дали ќе отвори постапка за одлуката за распуштање на Собранието

Ана Ололовска

Мурати: Постапувањето на Судот за распуштањето на Собранието ќе зависи од ставот на работниот состанок

А1он

Непроменети ставовите за свикување на распуштениот парламентарен состав

Ана Ололовска

Џафери сè уште не се изјаснува за барањето за итна седница на Парламентот

Ана Ололовска