Собранието ќе ја продолжи конститутивната седница во понеделник

Од:

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се договориле околу тоа кој да биде претседател на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Местото претседател е резервирано за член на ВМРО-ДПМНЕ.

Согласно договореното ВМРО-ДПМНЕ ќе има шест члена во Комисијата, СДСМ – пет, ДУИ и БЕСА по еден.

Собранието ќе ја продолжи конститутивната седница во понеделник.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Џафери: Потребна е кредибилна европска перспектива за Западен Балкан, заснована на систем на заслуги

Ана Ололовска

Тројца амбасадори ќе ги претстават своите платформи пред собраниската Комисија за надворешна политика

Ана Ололовска

Џафери: Предлог-одлуката за формирање Анкетна комисија се враќа како неуредна, истата да се усогласи во рок од 15 дена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митрески: ВМРО-ДПМНЕ во Собрание блокира се што е во интерес на граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Милошоски: Парламентарно мнозинство не сака Анкетна комисија за пожарот во Тетово

Ана Ололовска

Прекината седницата на собраниската Комисија за образование поради несогласувања за процедурални излагања

Ана Ололовска