Претладне сончево со засилен ветер, попладне дожд

Од:

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а преку ден со засилен јужен ветер. Во попладневните часови облачноста ќе се зголеми и од запад ќе започнат врнежи од дожд кои на места ќе бидат и поројни. Преку ноќта врнежите ќе се прошират насекаде и ќе бидат пообилни во западните и северните делови каде на повисоките места ќе преминуваат во снег. Ветерот ќе го промени правецот во северен.

Минималните температури од минус 3 до 2 степена, а максималните од 7 до 16 степени.

Во Скопје сончево со променлива облачност и температура од минус 1 до 13 степени.

За наредните три дена УХМР најавува променливо облачно време со засилен северен ветар. Утре и задутре ќе има локални слаби врнежи од снег.

Би можело да ве интересира

УХМР: Најавените обилни врнежи од дожд можно е да ги зголемат водостоите на реките

Ландов

Во делови од Македонија десет години не паднало олку дожд на почетокот на август

Жарко Настоски

УХМР: Дождот може да предизвика слевање на вода низ градските улици

Ландов

По невремето, поплава во Долни Подлог, жителите бараат помош

Искра Манојлоска

ВИДЕО: Езеро среде Скопје, реки течат по улиците

Габриела Димковиќ-Мишевска

УХМР: Најмногу дожд паднал во Демир Капија и Охрид

Жарко Настоски