Препораката за ослободување од работа на раниливите групи поради жешкото време продолжена до 27 јули

Од:

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 64 седница, на предлог на Министерството за здравство, ја измени одлуката во врска со препораките поврзани со високите временски температури.

Според добиените информации од Управата за хидрометеоролошки работи, дека во државава, високи температури се очекуваат и во деновите по 24 јули, Владата донесе одлука за измена на заклучокот од претходната седница којшто се однесуваше на ослободување одредени категории лица од работни обврски од 21 до 24 јули 2022 година, со тоа што овој рок е продолжен до 27 јули 2022 година.

Препораката за ослободување од работни обврски во периодот до 27 јули се однесува на ранливите групи граѓани, меѓу кои и бремените жени и лицата над 60 години.

Од оваа одлука, се иземаат хронично болните лица.

Другите мерки за заштита на граѓаните од топлото време, донесени на 63-та владина седница остануваат на важност.

Би можело да ве интересира

Во Кина измерен најтоплиот август од 1961 година

А1он

Поради топлотниот бран препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и лицата на возраст над 60 години

Горан Наумовски

Скен: +40 во Македонија – Луцифер донесе пекол во Европа – се топи асфалтот, беснеат пожари

МТСП: Од утре до недела портокалова фаза во цела држава – се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Горан Наумовски

Велика Британија го очекува најтоплиот ден во историјата

Опасен топлотен бран зафати делови од Кина, САД и Европа

Катерина Павлова-Николовска