Предложено задолжително психијатриско лекување за скопјанец обвинет за убиство на сопствениот татко

Од:

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за изрекување мерка на безбедност – задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа за скопјанец обвинет за убиство на сопствениот татко.

– Обвинетиот 24–годишник, на 12 април, во состојба на непресметливост поради привремено душевно растројство, при вршење семејно насилство, го лишил од живот сопствениот татко. Додека оштетениот седел на внатрешните скали кои воделе од приземјето кон повисокиот кат на куќата, обвинетиот се симнал по скалите од горниот кат, држејќи нож во раката и поради претходно нарушени семејни односи, на својот татко му задал пет рани во пределот на главата, вратот и раката. Оштетениот успеал да се оттргне и пеш тргнал кон Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ кој бил во близина на неговото живеалиште за да побара лекарска помош. Но како последица на обилното крварење од раните кај него настапила шокова состојба, која довела до нарушување и конечен престанок на работата на виталните органи, па тој починал во кругот на Клиничкиот центар, се вели во соопштенито од ОЈО.

Со оглед на утрврдената фактичка состојба во поглед на здравствената состојба и непресметливоста на обвинетиот, јавниот обвинител му предложи на судот да ја укине претходно определената мерка притвор, но обвинетото лице да не биде пуштено на слобода, туку до завршување на постапката против него за примена на мерките на безбедност, привремено да се смести во соодветна здравствена установа.​

Лицето се товари за сторено кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 12 став 1 од Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

Еден осомничен за пукањето на „Пластичарска“

Ана Ололовска

Обвинителен предлог против главен и одговорен уредник на интернет портал за издавање службена тајна

Ана Ололовска

Обвинителството со полиција упаднаa во ДИК, запленета документацијата за набавката на софтверот за избори

Ана Ололовска

Али Ахмети: Поканет сум за сведок во Специјалното обвинителство за воени злосторства во Косово

А1он

Обвинителство: Нема основ за јавнообвинителска интервенција за работата на Оперативно-техничката агенција и Агенцијата за национална безбедност

Ана Ололовска

Обвинителството отвори предмет по допрен глас за организирана забава во угостителски објект во Прилеп

Ана Ололовска