Предложен притвор за двајца осомничени за недозволена трговија со дрога во Гостивар

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар известува дека е донесена Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, кои се осомничени дека како соизвршители сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

– Осомничените, 29-годишен гостиварец и 23-годишна жителка на гостиварското село Равен, биле запрени на 21 јуни во селото Дебреше, додека заедно се превезувале со автомобил Фолксваген голф. При личен преглед, во раката на осомничениот биле пронајдени 3,42 грама марихуана, додека осомничената скриена во облеката носела полиетиленска ќеса со уште 19,25 грама марихуана. Дополнително помало количество марихуана било пронајдено и во домот на првоосомничениот во Гостивар, соопшти Обвинителството.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Гостивар доставил предлог за определување мерка притвор за осомничените.​​

Би можело да ве интересира

Истрага против двајца за разбојништво во Скопје, со пушка и пиштол одзеле 96.000 денари

Ана Ололовска

Турски државјанин осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Ана Ололовска

Истрага за хероин пронајден кај патник во автомобил на наплатната станица Сопот

Ана Ололовска

Постапки за учесници во инцидентите за време на протестите во Скопје

Ана Ололовска

Кражба на злато и вредни предмети од златарница во Битола, еден осомничен

Ана Ололовска

Сопственик на угостителски објект обвинет за Трговија со луѓе

Ана Ололовска