Предложен притвор за дилер од Битола

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за продолжено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик, извести Обвинителството.

dobivaj vesti na viber

– Осомничениот 33-годишник, во текот на мај и јуни годинава, во повеќе наврати од засега неидентификувано лице неовластено набавувал марихуана и амфетамин во различни количини, ги препакувал во помали пакувања и ги препродавал на наркозависници. На 14 јуни, бил забележан од полициски службеници кои му дале наредба да застане, но тој не послушал туку избегал. Бегајќи, од раката исфрлил 15 поединечни пакувања со вкупно 11 грама амфетамин и цигара со марихуана. На 15 јуни бил извршен претрес во неговиот дом, каде било пронајдено најлонско пакување со непозната материја, кое е дадено на вештачење, соопшти Обвинителството.

Ценејќи дека се исполнети законските основи – опасност од бегство, можност за влијание врз сведоците кои од него набавувале дрога и можност да го повтори делото, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот, се додава во соопштението.​

Би можело да ве интересира

Истрага против двајца за разбојништво во Скопје, со пушка и пиштол одзеле 96.000 денари

Ана Ололовска

Турски државјанин осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Ана Ололовска

Истрага за хероин пронајден кај патник во автомобил на наплатната станица Сопот

Ана Ололовска

Постапки за учесници во инцидентите за време на протестите во Скопје

Ана Ололовска

Кражба на злато и вредни предмети од златарница во Битола, еден осомничен

Ана Ололовска

Сопственик на угостителски објект обвинет за Трговија со луѓе

Ана Ололовска