Пратеничката Моника Зајкова хоспитализирана на Инфективната клиника поради Ковид-19

Од:

Пратеничката Моника Зајкова од ЛДП е позитивна на коронавирусот и е хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје, откако ѝ се влошила здравствената состојба.

„Ви пишувам откако собрав малку сила, лежејќи на клиниката за инфективни болести каде што сум хоспитaлизирана поради заразеност од коронавирусот“, напишала Зајкова на социјалните мрежи, а пренесе нејзиниот сопартиец Горан Милевски.

„Мони, ти посакувам брзо заздравување и враќање на секојдневните собраниски и партиски обврски.
Не го губи борбениот и ведар дух и избори се и со овој предизвик“, напиша тој.

Таа напишала дека и нејзините родители се позитивни на коронавирусот, но за среќа имале полесни симптоми.

„Иако ги следевме и почитувавме сите протоколи, најверојатно некаде, за жал, сме потфрлиле. Како се чувствувам? Tелесната температура не ми спаѓа под 38.5 C, чувствувам омалаксаност, континуирано гадење, повраќање и изнемоштеност. Констатирано ми е почетна фаза на пневмонија. Ова не сакам да звучи како заплашување, туку повеќе како отрезнување, затоа што понекогаш може да биде предоцна“, пишала Зајкова, а пренесе нејзиниот сопартиец.

Би можело да ве интересира

Зајкова: Свртете се во салата и погледнете колку колеги мажи има присутни!

Разрешена директорката на Клиниката за инфективни болести, Милена Стевановиќ, на нејзино место назначен Фадил Цана

Грип, ковид и инфекции на дишните патишта ги полнат амбулантите и болниците

(ВИДЕО) Зајкова: Недозволиво е граѓаните да штедат, а политичарите да живеат како да е благосостојба

Горан Наумовски

Зајкова: Укинување на партиципација за основните лекарства на пензионерите, зашто секој е важен

Обезбеден лекот за конго-кримска хеморагична треска, болничарката е во стабилна состојба