Пожарот во Пасјак зафати дел од куќите, населението евакуирано

Од:

По 14 часот попладнево повторно се разви пожарот во маалото Пајсак во делчевското село Нов Истевник. Иако утрово гасеа хеликоптери на Армијата, поради ветрот пожарот веќе зафати куќи од горниот дел на селото. На терен се прави обиколка со трактор каде што е најизразен пожарот, а во меѓувреме населението е евакуирано во пониските делови на почетокот на селото.

dobivaj vesti na viber

На терен се пожарникари од Делчево, Берово, Македонска Каменица, припадници на Армијата, локално население, доброволци, шумско стопанство кои учествуваат на негово локализирање.

Жителите меѓу себе се договараат да се вклучат со трактори во акцијата за гасење, бидејќи сите се исплашени. Тие ќе се вклучат и со рачно гребење со цел пожарот да не се спушти во селото.

Би можело да ве интересира

Се запали „мерцедес“ на обиколницата во Скопје

Ландов

ВИДЕО: Големо невреме во Делчево, поплавени улици, прекин на струјата

Катерина Павлова-Николовска

Се бара Нобелова награда за Ламбе, револтот од бугарското вето ја оправда пироманијата

Ана Ололовска

Уапсен Ламбе Алабаковски, го подметнал пожарот во бугарскиот центар во Битола

А1он

Генчовска: Подметнатиот пожар во Битола е изведен ладнокрвно и намерно

Ана Ололовска

Слушнал кршење стакло и видел како гори, битолчанец го пријавил пожарот во „Иван Михајлов“

Ана Ололовска