Пожар во Беровско, Општината го повика населението на помош

Од:

Општина Берово попладнево на социјалните мрежи упати апел до локалното население да се вклучи во гаснењето на пажарот кој гори над селото Митрашинци.

dobivaj vesti na viber

– Во моментот гори голем пожар над селото Митрашинци, над објектите на семејството Валаски. Пожарот може да прерасне во големина каква што имавме минатата година. Апелираме до населението, до граѓаните посебно од селата Митрашинци, Будинарци, Мачево, да се упатиме во што поголем број доброволци за побрзо гаснење на истиот со цел да не прерасне во големина каква што имавме минатата година се вели во објавата на социјалните мрежи.

Во овој дел од Македонија големи пожари имаше минатото лето. Во гаснењето беа вклучени против пожарни екипи од повеќе држави.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Томевски: Ни беше кажано дека тука престојувале бездомници, но објектот беше пребаран, немаше лица внатре

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Гори продажен објект во центарот на Скопје, се кршеа врати за да се гасне пожарот

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Голем пожар кај билната аптека во центарот на Скопје

Кристијан Ландов

УСЈЕ: Пожарот е изгаснат во најкраток рок, нема повредени, настаната е само материјална штета

Ана Ололовска

Пожар во кругот на Цементарница Усје

Ана Ололовска

Двајца повредени во пожарот кој пламна во фабрика во Штип

Горан Наумовски