Повторно одложено судењето за обвинението за перење пари преку сметката на ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Во осмииот месец влегува најновото одлагање на судењето за предметот „Талир“ на СЈО. Судијата Осман Шабани го одложи за 5 ноември.

На почетокот од рочиштето адвокатите побараа одлагање поради тоа што има неовластен тужител во постапката, што судот го одби. Веднаш потоа требаше адвокатите да се произнесат за испитување на листата на докази за што не беа подготвени и побараа нов термин, што и го добија.

Првото рочиште за случајот „Талир“ се одржа на 18 февруари годинава, но судскиот процес седум месеци никако да почне.
Во предметот обвинети се Никола Груевски, Кирил Божиновски и Миле Јанакиески, кои се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувања и перење пари, како и Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска обвинети само за перење пари. За истото дело, како правен субјект со обвинението опфатена е и ВМРО-ДПМНЕ.

Според обвинението, тие незаконски добиле најмалку 4,6 милиони евра за партијата, а потоа организирале тие пари да бидат уплатени на жиро-сметката на партијата преку уплатници на име на разни луѓе.

На Елизабета Чингаровска не ѝ се суди бидејќи таа се спогоди со СЈО, призна вина и доби условна казна затвор од две години, која нема да се изврши ако во наредните пет години не направи друго кривично дело.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Катица Јанева донесена во домашен притвор

Мери Јордановска

Уставните судии зад затворени врати разговараа за иницијативата за спас на обвинетите од СЈО

Татјана Ташкова

Катица Јанева оди во домашен притвор

Мери Јордановска

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во „ТНТ“

Васко Маглешов

Координаторот на ДУИ, во 2013 ја чекал сопругата во ходникот, а не уништувал изборен материјал, сведочел Алими во СЈО

Васко Маглешов

Ејуп Алими и’ рече на Фатиме Фетаи дека си правеле слободен муабет во СЈО, записникот го потпишал на ѕид

Васко Маглешов