Повредените мигранти кај кумановско Градиште во стабилна здравствена состојба

Од:

Во стабилна состојба се 26. мигранти кои се повредени во сообраќајка утринава околу 06,40 часот на регионалниот пат Свети Николе – Куманово кај месноста викана „Градиште“, кога од коловозот излетало товарното моторно возило „Фолваген“ во кое се превезувале, а возачот е во бегство.

Мигрантите, од кои 15 државјани на Авганистан, девет на Пакистан и еден од Ирак (седум биле малолетни лица), со возило на Итната медицинска помош биле пренесени на Хируршкото одделение во Општа болница Куманово.

Од Хируршкото одделение при Општа Болница Куманово информираат дека само еден од пациентите завршил со тешки телесни повреди, и е испратен на клиника за трауматологија во Скопје, а останатите по укажаната помош ќе бидат пуштени на домашно лекување.

– На нашето одделение се примени 26 пациенти, сите се прегледани, направен е рендген и се што е потребно, констатирани се телесни повреди на 25 пациенти, кои се опсервирани, дадена е аналгетска терапија, а еден пацинет е испратен на Клиника за трауматологија. Малолетните лица се во добра општа состојба и ќе бидат пуштени на домашно лекување, посочи Љубинка Дамјановска Крстиќ, хирург Општа болница Куманово.

За настанот бил известен јавен обвинител, а увид на местото извршила екипата од СВР Куманово.

Министерството за внатрешни работи информира дека преземаат мерки за расчистување на случајот

Би можело да ве интересира

Во сообраќајката кај Пуста Кула возило удрило во камион, повредената жена во тешка состојба

Ана Ололовска

Татко и малолетна ќерка повредени во верижниот судар на автопатот Велес – Скопје, сообраќајот уште во прекин

Ана Ололовска

Затворен за сообраќај автопатот кон Штип кај наплатна рампа Миладиновци

Ана Ололовска

Поради сообраќајка затворен за сообраќај автопатот Велес – Скопје

Ана Ололовска

Превртено патничко моторно возило на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“

Ана Ололовска

ИОМ: Околу илјада мигранти вратени во Либија за две недели

Ана Ололовска