Повредени седуммина полицајци на протестите за „Монструм“, досега се приведени осум лица

Од:

Седуммина полицајци се повредени на денешните насилни протести кај Бит-пазар против пресудите во случајот „Монструм“, информираат од МВР.

Според полицијата, досега се приведени осум лица, но оваа бројка сигурно ќе биде поголема, затоа што се работи за пронаоѓање и приведување и на други учесници во протестот.

Попладнево демонстрантите, кои имаа план да протестираат во центарот на градот, но не беа пропуштени од полицијата, неколкупати се обидоа да го пробијат кордонот, фрлајќи шишиња, запалки, столови. Дел од нив, маскирани со фантомки, со цело тело се фрлаа во полициските штитови, но не им беше дозволено да се доближат до комплексот судови и беа одбиени кон Бит-пазар.

Би можело да ве интересира

Судењето против обвинетите за протести за случајот „Монструм“ продолжува на 19 април

Ана Ололовска

Ново рочиште против обвинетите за протести за случајот ,,Монструм”

Ана Ололовска

Скопје очекува Приштина да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Ана Ололовска

Африм Исмаиловиќ, осуден за случајот „Монструм“, е уапсен во Приштина по сообраќајна несреќа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Протести за Монструм – на тапет ставени Фетаи, Кацарска, Русковска и Јовески

Габриела Димковиќ-Мишевска

Утре протест за „Монструм“, ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје

Жарко Настоски