Поведена постапка за производство и дистрибуција на детска порнографија

Од:

Основното јавно обвинителство – Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради основано сомнение за сторено кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнограгфија од чл. 193-а ст.3 во врска со ст. 1 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

„Осомничениот, со својот мобилен телефон, без согласност снимал малолетно лице додека воделе љубов. Притоа, снимените клипови ги направил достапни преку средства за масовна комуникација – Facebook Messenger и Instagram, а фотографиите и видеата со порнографска содржина ги испраќал и до таткото на оштетената, како и до други лица.

Поради опасност од бегство на осомничениот, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка во Основен суд – Струмица поднесе барање и за определување на мерка Притвор.

По спроведената постапка, судијата определи мерка Притвор во траење од 30 дена.“​

Би можело да ве интересира

Сопственик на угостителски објект обвинет за Трговија со луѓе

Ана Ололовска

Скопјанец осомничен дека тешко ја повредил сопствената мајка при семејно насилство

Ана Ололовска

Предложен притвор за двајца осомничени за недозволена трговија со дрога во Гостивар

Ана Ололовска

Жител на Прилеп осомничен за обид за убиство на поранешната сопруга

Ана Ололовска

Предложен притвор за дилер од Битола

Ана Ололовска

Кумановец осомничен за поседување марихуана и психотропни супстанции

Ана Ололовска