Поведена постапка против скопјанец за недозволено поседување на оружје

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 30-годишен скопјанец, за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ од член 396 став 2 во врска со став 1 од Kривичниот законик.

Како што соопштија од ЈО, при извршен петрес во помошните простории на домот во која живее осомничениот, на 2 јули овластени службени лица пронашле една автоматска пушка „Застава М70 АВ2“ со калибар 7,62х39 мм, 23 куршуми муниција со калибар 22LR кои се со оловни проектили и еден куршум со калибар 7,62Х39мм.

Пронајденото оружје е одземено од страна на полициските службеници.

-Во насока на непречено одвивање на кривичната постапка, јавниот обвинител кој постапува во предметот до надлежниот суд достави предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице, се наведува во соопштението на Јавното обвинителство.

Би можело да ве интересира

Притвор за докторка од Куманово која побарала пари за да изврши операција

Ана Ололовска

Судот определи мерка притвор за обвинетиот во случајот со измамата при купопродажба на станови

А1он

ОЈО поднесе обвинение против 34-годишен скопјанец за недозволено поседување автоматска пушка и муниција

Ана Ололовска

Обвинителство: Меѓу 14-те настрадани во пожарот се и сопруга на пациент и ќерка на пациентка

Мери Јордановска

Обвинителен акт за незаконски спроведувани јавни набавки во општина Битола во период од 2014 до 2017 година​

Ана Ололовска

ОЈО: Истрага против три лица за илегална продажба на марихуана и кокаин во Скопје

Ана Ололовска