Поведена истрага против жител на Слатино, пронајден кокаин и муниција

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 47-годишен жител на тетовско Слатино кој е осомничен за кривичните дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, како и Недозволено изработување, држење, посредување или тргување со оружје или распрскувачки материи.

„При претрес во домот на осомничениот на 18 ноември, полициските службеници пронашле околу 30 грама кокаин, три дигитални ваги и други предмети со остатоци од наркотична дрога и рамка за пиштол со 8 куршуми со калибар 7,62 мм.

Бидејќи постои опасност осомничениот да се даде во бегство, да влијае врз сведоци или вештаци и да го повтори делото, надлежниот обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор“, известуваат од Обвинителството.​

Би можело да ве интересира

Почината жена од Струмица била задавена, се трага по сторителот

Ана Ололовска

Скопјанец осомничен за силување

Ана Ололовска

Рачна бомба пронајдена во тетовско село, едно лице под истрага

Ана Ололовска

Тетовец осомничен за обид за убиство

Ана Ололовска

Истрага за изнуда во Скопје, предложен притвор за двајца осомничени

Ана Ололовска

Истрага за дилери на дрога и амфетамин

Ана Ололовска