Потврдена смртта на четири лица во Тетовско, едно девојче исчезнато

Од:

Х.Ф. (83), А.М. (14) и Р.А. (1,5) од Шипковица, како и А.И. (7) од Тетово се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на починатите се пронајдени, а како исчезнато се води шестгодишно девојче од Шипковица.

– Повредени се засега 11 лица, најмногу од Шипковица, Селце Џепчиште и Мала Речица. Дел од нив се уште се на болничко лекување, а дел се пуштени дома, рече Јосифовски.

Во Тетово се оштетени четири возила од паѓање гранки, дрва, предмети,… Се уште се пријавуваат штети на куќи и објекти однесени од свлечишта.

Како што информира полицијата, и Вратничкиот мост меѓугорно Орашје и Нераште е однесен.

Би можело да ве интересира

Бајден објави вонредна состојба во Јужна Каролина

Голема поплава во Ријека, загина маж во автомобил

Горан Наумовски

Автомобил удрил во момче во електрична инвалидска количка

Поради поплавите во Пакистан се евакуираат милиони луѓе

Поплавите во Пакистан однесоа 1.138 животи

На Пакистан ќе му бидат потребни повеќе од 10 милијарди долари за санирање на штетите од поплавите