Постапки против пет лица поради прекршување на полицискиот час во Куманово

Од:

Обвинетите, според соопштението на Јавното обвинителство, во одделни наврати, се товарат дека за време на полицискиот час се движеле низ Куманово пеш или со возило. Со тие дејствија не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена како мерка за сузбивање и спречување на заразната болест Ковид-19.

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово побара од Судот на обвинетите за стореното кривично дело да им изрече парична казна во износ од по 1.000 евра во денарска противвредност.​​

Би можело да ве интересира

Обвинителството бара казни од по 2.000 евра за девет скопјани кои не почитувале полициски час

А1он

Отфрлени кривични пријави поднесени од дополнителниот заменик министер и техничкиот министер за внатрешни работи

А1он

Кумановските пожарникари вчера интервенирале на пет пожари, горела сува трева

Ана Ололовска

ОЈО: Обвинение против две лица за самовластие

Ана Ололовска

Казни од по 2.000 евра за непочитување на полицискиот час

Ана Ололовска

Обвинителството поднесе обвинение за поранешен претседател на Врховен кој ја злоупотребил службената положба

Ана Ололовска