Поранешниот пратеник Павле Богоевски во самоизолација

Од:

Поранешниот пратеник Павле Богоевски предмалку на својот профил на „Фејсбук“ објави дека е во самоизолација, откако претходно патувал во Германија, држава со среден ризик од коронавирусот.

„Во моментов немам симптоми“, напиша тој, укажувајќи на можен проблем со имплементацијата на мерките.

„Иако нам ни се добро познати, забележав дека мал дел од патниците знајеа за мерките. Посебно делот за самоизолација и препораката за јавни собири. Доколку се враќате од некоја од државите со среден и висок ризик, комуницирајте ги мерките со останатите патници. Маските се корисни, но нивниот бенефит е ограничен и на крајот, сепак ќе го дишете истиот воздух со сите други патници на таа дестинација“, вели Богоевски.

 

Би можело да ве интересира

Досега од коронавирус се заразени 31.074.026 лица, починале 962.709 пациенти

Ана Ололовска

СЗО одобри испитување на африканските растителни лекови за Ковид-19

Ана Ололовска

Протести во Мадрид поради новите рестриктивни мерки

Ана Ололовска

За Британците кои ќе ги прекршат новите правила на самоизолација предвидени се казни и до 10.000 фунти

Ана Ололовска

Индепендент: Жителите на Лондон можеби ќе мора да работат од дома неделава

Ана Ололовска

Група француски пратениците повикуваат на „масовна“ вакцинација против сезонскиот грип

Ана Ололовска