Поранешни вработени во „Треска“ маршираат до Влада, а вработени во „Охис“ протестираат пред Собрание

Од:

Со маршеви и протести вработени во поранешните фабрики Треска“ и „Охис“ денес си ги бараат неисплатените плати и придонеси. Поради протестот на вработените во „Охис“ блокиран е центарот на Скопје.

„Денес во 9 часот започнат е протестот на поранешни вработени во АД ‘Охис’ на кој се присутни околу 80 граѓани. Истите од пред ССМ почнале со движење кон Собрание на Република Северна Македонија. Сообраќајот се пренасочува“, велат од МВР.

За маршот на поранешните вработени во „Треска“, од МВР велат дека нема затворање на улици за сообраќај.

„Во 10.40 часот околу 40 вработени од фабриката ‘Треска’ почна марш од фабриката кон Влада. Се движат по тротоар и засега нема блокирање на сообраќај“, известија од МВР.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Подршка за Србите во Црна Гора по улиците на Белград

А1он

Екоцентар 97: Огласените количини опасен отпад во кругот на АД ОХИС базирани на информации стари над 20 години

ВИДЕО: Свесни ли сте дека протестирате против три деца кои немале среќа во животот

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Цело Визбегово се крена против три малолетни деца: Тие се закана за нас

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Протест пред Владата: Итно да се одземе концесијата на Еуромакс за рудникот Иловица

Габриела Димковиќ-Мишевска

Протест и почеток на штрајк на вработените во прилепски „Еурокомпозит“