Пораки за успех, пакетче со училиштен прибор и Бонтон за првачињата во Центар

Од:

Општина Центар им посака топло добредојде на околу 600 првачиња кои денеска првпат седнаа во училишните клупи. Таму ги дочекаа пораки за многу успех и добро здравје во текот на целата учебна година, како и пакетче со училиштен прибор и Бонтон за деца за добро однесување на училиште и во домот. Целта на оваа активност е првоодделенците да го почувствуваат училиштето како свој втор дом, во кој ќе научат многу нови работи, но и ќе стекнат нови другари, велат од Општина Центар.

„Илустрираниот бонтон содржи повеќе совети за тоа како треба да се однесуваат со соучениците, како да се грижат за инвентарот, а годинава, со оглед на ситуацијата во која ќе се одвива наставата, вметнати се и содржини за правилно миење раце и одржување хигиена додека се во училиште. На сите првачиња, но и на останатите ученици им посакувам среќен почеток на учебната година, да бидат трпеливи и да ги почитуваат здравствените, со цел со заеднички сили да ја надминеме целата ситуација“, вели Саша Богдановиќ, градоначалник на општина Центар.

Би можело да ве интересира

За 14 дена санкционирани 220 непрописно паркирани возила на територијата на Општина Центар

Ана Ололовска

Речиси 4 милиони евра од судски пресуди, договорни казни и активирани банкарски гаранции во Буџетот на Општина Центар

Ана Ололовска

ОУ „Киро Глигоров“ меѓу финалистите за наградата на ЕУ за современа архитектура „Мис ван дер Рое“ 2022

Жарко Настоски

ДКСК: Општина Центар да избере нови членови на комисиите кои работат на избор на идејно решение за локацијата на фабриката „Треска“

Ана Ололовска

Општина Центар отстранува уште две дивоградби

Ана Ололовска

За една недела санкционирани 166 непрописно паркирани возила во Општина Центар

Ана Ололовска